Danger 380 Volts

Dangerously drinkable. Approach at your own risk.

Naše šumivá srdcovka, vzniklá v roce 2017 z touhy zachovat v lahvi mladost a energii, kterou má víno při fermentaci. Moje věčné téma energie ve víně - skoro si říkám, jestli jsem v minulém životě nebyl eletrikář.

Další jistota je vstupní materiál: Danger je field blend z naší písčité vinice Sahary, tj. Neuburg, který tomu dává koule a charakter, Muller pro množství, protože toho potřebujeme dost (lid je žíznivý a pije se to samo, viz varování na lahvi), a Muškát, aby to líp hrálo.

S ročníkem 2021 nově do hry vstupuje jemná degoržáž. Jednak poslední ročníky sleduju, že mě nejvíc baví pít "380tku" z prvních nalití po otevření, spíš než kalný konec. A taky jsme změnili systém lisování a neodkalujeme mošty, takže „turbidita“ vysledného vína byla trošku vyšší. Takže jsem se rozhodl, po pěti předchozích nedegoržovaných edicích, tentokrát odstřelit nadbytečný kal. Nebojte se, pořád to opalizuje. Ale perlivost je ukázněnější a strukturovanější. Zrálo to ve mě už déle, ostatně 380ka nebyla z naší strany nikdy nazývána petnatem, je to plnohodnotné víno se vším všudy, do kterého chceme dát ještě víc řemesla a pečlivosti. Ročník 2021 je navíc extrémně aromatický, protože Muškát po letech odpočinku a nižších výnosů přinesl nádherné hrozny a navíc skoro 2x tolik, než bylo předtím běžné.

Další novinka ročníku '21 je magnuuum! Z "voltů" se stalo něco, co k nám neodmyslitelně patří. Má svůj vývoj, věnuju mu maximum pozornosti a zaslouží si tím pádem i větší láhev s dvojitou dávkou energie. Všechno stejné jako u sedmiček, jen strávilo v láhvi na kalech delší dobu před odstřelením. Větší objem, víc energie, víc elegance, větší integrita perlení. (Proto i ten vtípek s číslem 770 – v této lahvi dostanete nejen 2x 380V, ale ještě něco málo navrch.)

Trocha historie: první ročník 2016, nultý 2012. To jsme tehdy nalahvovali 5000 kusů s příliš vysokým zbytkovým cukrem a ze skladu lahví se stal sklad muniční, protože vlivem tlaku lahve začaly explodovat. Normální vinaři zkouší věci na 30 lahvích, já na 5000. Nebo si to nechají předem zanalyzovat. Njn. (Moje francouzská distributorka Fleur tehdy jen suše podotkla: vy u vás nemáte laboratoře?)

Chvíli jsem těch pár hektolitrů zmizelých v kanále vydýchával, ale lekce zabrala a když jsme si na jaře 2017 poprvé s mou ženou otevřeli pokus č. 2, bylo to boží. Úplný životabudič. Ta energie, pochvalovali jsme si to tenkrát. Nekecám, pár metrů od nás v tu chvíli stál elektrický rozvaděč s takovou tou slavnou značkou Nebezpečí 380 V. A jméno i etiketa byly na světě, ve vteřině.

Kde to sehnat?  Zeptejte se mých distributorů.

Ke stažení:

Bubliny

Shopping cart

Nákupní košík

Dokončit objednávku