MOJE

Stellar Riesling. No eruptions.

Řeknu to naplacato: toto víno je jedno z nejlepších, co jsem zatím udělal. Což není žádnej slogan, ani ego (to by mě žena hnala). Ale mám fakt pocit, že tady s MOJE se nám povedlo něco extrémně zajímavýho. Hlubšího, přemýšlivějšího, a přitom pořád vysoce pitelnýho, jak jsou u mě lidi zvyklí. Stojím si za tím na 300%, proto ostatně i ten název.

Neročníková sekundárka, 100% Riesling z naší vinice Babušák. Snaha udělat šumivé víno podle svého. Ne bezhlavě kopírovat Champagne, kterou samozřejmě miluju, ale právě proto taky vím, že to nejde replikovat tady na Moravě. Proč taky. Abych nemusel použit řepný cukr nebo komerční kvasinky, zakvasili jsme tichý Riesling 2018, co rok ležel v akátových sudech, v říjnu 2019 právě kvasícím moštem stejné odrůdy a stejné vinice. Nalahvováno pod korunku, od té doby až doteď na kalech. Degoržáž nebude - kal je pro mě součást vína, matka, která víno drží v dobré kondici. A tohle může zrát ještě dlouho. (Doporučuju pak před servírováním nechat den nastojato, ať se vám kaly hezky usadí; projev ve sklenici je bez nich delikátnější.)

Poprvé jsme tuto metodu zkusili v letech 2015 & 16. Bylo to tak dobré, že se nikdy pořádně nedostalo na světlo světa; kromě trošky lahví bez etiket uvolněných pro La Degu a Veltlín jsme všechno vypili doma s našimi kamarády. (Říkám vám, že je to MOJE!) Teď je ale čas na naše zákazníky, což jsou vlastně taky naši kamarádi. Takže se nic nezměnilo.

Má to naši klasickou Nestarec energii a chytlavou aromatiku podobně jako jeho primární šumiví sourozenci Danger a BumBumCha, ale kromě toho ještě něco navíc, čemu interně říkám X-factor. Možná je to odrůdou, možná metodou, možná unikátním velkobílovickým sprašem, ale každopádně to dělá z MOJE (-ho? -í? cha, těším se, jak to lidi budou skloňovat) něco neodolatelnýho. S gravitací, zářivostí a energií jak mnoho Sluncí, jen naštěstí bez erupcí.

Tento kosmírně-kontemplativní charakter jsme chtěli ve spolupráci s mojí dlouholetou spolupracovnicí grafičkou Soňou Valentovou zachytit i na lahvích. Výsledkem je šest různých verzí přední a zadní etikety: malý komiks používající staré záběry NASA, které jsem vždycky miloval, a data spojená s životem tohoto vína, od osazení vinice po jeho “vypuštění na orbit”. V kartonu bude vždycky sada všech 6, celý příběh. (Jo, trochu jsme si tady ulítli. Mimořádné víno si zaslouží mimořádně nerdí péči o obal, že ano. Včetně Space Invaders na korunkách.)

Je toho jen asi ~1500 lahví, Tj. bych měl přestat ochutnávat, sakra. Doufám, že vás bude bavit tak jako mě - sbírat, hádat proč to které datum, pít... ať už se k vám dostane jakákoli verze etikety.

MOJE třídní fotka

*OK, tak ještě jedna nerdí story, jestli jste dočetli až sem: jedna ze zadních etiket říká "I certainly don't think that we will earn much money on this, but at least it will allow us to take pictures for free." (= Určitě si nemyslím, že bychom na tomto něco vydělali, ale aspoň budeme moct fotit zadarmo.) Což jsem neřekl já, ale Arvid Viktor Hasselblad, syn zakladatele stejnojmenné švédské značky dnes už ikonických fotoaparátů. Dopadlo to přesně obráceně, než si milovník fotografie tehdy myslel: díky své kvalitě se na míru vyráběné Hassies staly jedinými fotoaparáty, které NASA používala při svých prvních misích do kosmu. Prý jich dodnes 12 sedí na povrchu Měsíce, kde je astronauti zanechali kvůli šetření vahou; vzhledem k tomu, jak jsou tyhle foťáky dnes legendární (a drahé), dostává člověk docela chuť zajet to tam posbírat...

Kde to sehnat? Zeptejte se mých distributorů.

Ke stažení:

Bubliny

Shopping cart

Nákupní košík

Dokončit objednávku