Barvířka

Serve hell-chilled, with an open mind

Toto víno vzniklo, protože jsem se změnil.

Můj otec pracoval v 90. letech v Německu ve vinařské školce, což ho logicky dost ovlivnilo. Když se pak v roce 2001 vrátil, vysadil původem německý, tehdy módní hybrid Dornfelder, protože se mu pěstitelsky líbil. Popravdě můj miláček to není a dlouho jsem s tím bojoval. Hlavně ve své hlavě. Ovlivněn super skvělými víny z Jury, Mosely nebo Burgundska, které mě bavilo pít, jsem byl rozhodnutý tento pozůstatek doby vyklučit a nasadit tam něco, co je dneska populárnější a má větší potenciál udělat "velké" víno, které vydrží zrát.

Ty vinice jsou ale ve skvělé kondici, bylo mi líto je zlikvidovat. Pak se mi něco přepnulo v hlavě: ztratil jsem ambice kopírovat víno z jiných oblastí. Smířil jsem se s tím, že existují i jiná vína než pinot noir a riesling. A můj život se najednou stal daleko jedodušším.

Barvířka ale není jen Dornfelder - baví mě dělat vína s určitou pestrostí, takže jsem do směsi přidal trochu zweiglu a směs bílých odrůd (jsem jako plukovník Sanders, receptura je tajná). Výsledek má nízké tříslo, vysokou barvu, nízký alkohol a vysokou pitelnost. (Vypil jsem v létě u ohně sám láhev během hodiny, takže mi to můžete věřit.) Doporučuju servírovat podchlazené a s otevřenou myslí.

Název je zásluha pražského řeznictví Naše maso - Standa z Veltlínu mi jednou říkal, že tam dodává náš Dornfelder a že mu říkají Barvířka. Tehdy jsem zrovna dost nutně hledal nový název a tohle se dost šiklo, šup s tím na láhev, každý název je lepší než Dornfelder. Linoritovou etiketu pak dodala moje skvělá žena. (Já to zkoušel taky, ale moje zemědělské ruce na tuhle jemnou práci nejsou stavěné.)

Původní záměr byl nechat tohle víno jen pro Českou republiku, proto jsem ani neřešil, že "Barvířka" je pro ne-Čechy asi tak stejně uživatelsky příjemný výraz jako Dornfelder. Ale nějak se stalo, že se o tom moji drazí importéři stejně dozvěděli a vyžádali si ho. Doufám, že si s tím příšerně krkolomným slovem užívají spoustu legrace.

Kde to sehnat?  Zeptejte se mých distributorů.

Ke stažení:

Bonboniéra

Shopping cart

Nákupní košík

Dokončit objednávku