Okr

Ochre Ochre, Burning Bright / In the Forests of the Night

Naše vína postupně směřují k větší jemnosti – zkracujeme obecně délku macerace i její proporci ve výsledném víně. Ale pořád si rád dám doušek něčeho, co lehký kontakt se slupkou prožilo (ideálně z mé oblíbené oblasti Collio/Brda, Mekky těchto vín).

Macerovaná vína mají zkrátka u nás ve sklepě pořád své místo, a pořídit Bělu a Nachu, našim litrovkám pro každodenní radost, nového skin contact sourozence byla jasná volba. Sdílí s nimi nejen objem, linoryt na etiketě od mojí Miriš a krásné velké buclaté láhve, které jsme si opravdu zamilovali, ale taky právě extrémní pitelnost. Tj. žádné brutální třísloviny a dlouhé ležení na slupkách, ale jemné, v nejlepším slova smyslu normální skin contact víno s dobrou energií, decentní aromatikou a jen náznakem “oranžovosti” (popravdě termín oranžové víno nemám moc rád, distancuju se od něj a jeho všudypřítomnosti čím dál tím víc). Okr je živelný, zábavný a tak akorát výřečný, prostě ideální společník.

Název Okr mám rád nejen proto, že zachovává třípísmennost a myšlenku Bělu a Nachu, ale i pro dlouhou historii a spojení s půdou, které evokuje. Vždyť tento přírodní pigment, který lidstvo používalo k malování stěn jeskyně i sebe sama už před mnoha tisíci let, je vlastně hlína. Okr, směs jílu a písku s různorodým obsahem železa, které mu dodává zabarvení od tmavě žluté až po červenooranžovou, je tak skvělým symbolem jak pro místo, kde se víno rodí, tak pro jeho živoucí paletu barev ve sklenici.

Kde to sehnat? Zeptejte se mých distributorů, nebo si ho pořiďte v rámci jednoho z našich degustačních balíčků.

Ke stažení:

Běl, Okr, Růž & Nach

Shopping cart

Nákupní košík

Dokončit objednávku