XOXO, Samsa: Nestarec x La Degustation

30.12.2023

Vypadá to na vážnou známost: po roce od naší vůbec první limitky se Zdeňkem Oudesem z "La Degu" přidáváme dvě nová limitovaná plnění pouze pro ně a sesterskou Marii B.

Pracovat s La Dégustation Boheme Bourgeoise mi obrovsky vyhovuje – kdo mě zná ví, že miluju limitky, individualitu, novinky, věci, co mě vytrhnou z rutiny... a víno, které vzniklo jen pro určité konkrétní místo, protože si ho lidé z něj vybrali, toto přesně splňuje.

Navíc vidíme hodně věcí s klukama z "Degu" (i jejich během roku přibyvší sestry Marie B/Vin de Marie, kde se vína také podávají) dost podobně, od potřeby konzistence, čistotu v práci se surovinou po radost z úspěchu u domácího publika. Já i Zdeněk Oudes (General Manager LDBB) jsme se o tom rozmluvili úplně na začátku spolupráce pro magazín Jídlo & Radost, článek najdete tu.

Zdeněk Oudes vybírá první sud pro LDBB.

Začalo to celé na přelomu 2022/23 sudem elegantního Pinotu Blanc ze Zímarek, pokračovalo na jaře čistou Frankovkou z lokality Zamrkávky (dle starousedlíků lidem svítilo do očí vycházející slunce, když ráno šli kolem na pole směrem na východ, proto to jméno) a teď, v prosinci 2023, dorazily do La Degu dva nové plody naší milé spolupráce. Dvě vína, která si opět Zdeněk se svým týmem vybral přímo u nás ve sklepě, komplet sudy se nalahvovaly pouze pro La Degustation Boheme Bourgeoise a nikde jinde si je nedáte.

Samsa 2022

Víno, které je postavené ze 70% na odrůdě Chardonnay, doplněno Neuburským. Velké Bílovice, trať Zadní hora, mikrolokalita „U míchárny“, 2 vinice vzdálené od sebe cca 50 m, obě čistá spraš a dost ceněné v rámci obce. A také na poměry Bílovic dost staré: Chardonnay bylo vysázeno v 80. letech, Neuburské v letech sedmdesátých.

Svah, kde roste Chardonnay, má mírnou severní expozici, což zaručuje každoročně dobrou páteř kyselin. Naopak Neuburské je svah obrácený, jižní, a hrozny zde dobře fenolicky dozrávají.

Samsa je naše první víno z těchto dvou vinic. Velmi prostá společná vinifikace. Celé hrozny jsou v den sklizně pošlapány nohama a zůstávají na slupkách do druhého dne, kdy jsou velmi jemně vylisovány. Víno kvasilo a zrálo v pětiletém burgundském sudu 450 l. Lahvováno z hrubých kalů v říjnu 2023, vzniklo 130 ks lahví magnum a 350 ks normal size.

Jak všichni milovníci Kafky a povinné četby tuší, název odkazuje na Řehoře Samsu, hlavní postavu povídky Proměna. Jeden z předchozích majitelů vinice se jmenoval Řehoř, to byl první impuls. Ale hlavně, proměnlivost je typická jak pro toto víno (Neuburg, ač druhově v menšině, dle mého soudu v charakteru výsledného vína nakonec převládl), tak pro Nestarce obecně – celé naše působení je jedna velká neustálá metamorfóza.

XOXO 2021

Čti obráceně, ox ox. Název odkazuje na charakter vína. Pro nás milovníky sherry je vždycky svátkem, když se nám v sudu něco takového stane. Natož u Sauvignonu, jehož výraz se díky tomu může stát daleko zajímavějším. Pokud vás jako první napadla spíš zkratka „hugs and kisses“ nebo legendární omáčka, jste taky doma: toto víno opravdu líbá a objímá, a umami má rozhodně taky na rozdávání!

100% Sauvignon Blanc z 22 let staré vinice v Moravském Žižkově. Trať Slovenské, mikrolokalita Zahrada. Zajímavá malá vinice, pouhých 0,4 ha chráněných ze severovýchodní strany lesem. Velmi výsušné stanoviště, spíše rovinatého charakteru. Spraš smísená s jílem.

Skvělý ročník 2021 nám poskytnul opravdu dokonalou a vzácnou surovinu: sbírali jsme až v říjnu, což je na naše poměry a Sauvignon nezvykle pozdě. Tady ale krásný a pozvolný podzim L. P. 2021 dovolil pomalé vyzrávání, velmi dobré pH, vyzrálost a poměr kyselin. Ve sklepě bez macerace, lisováno na našem prototypu šlapacího dřevěného lisu. Velmi, velmi nízká výlisnost (do 55%). Jeden dubový sud o objemu 650 litrů, celou dobu na hrubých kalech. V létě 2022 se začal tvořit na povrchu flór, což je pro nás vždy radostný signál přestat sud dolívat a těšit se, co z toho bude.

Nedolíváno až do října 2023, kdy bylo nalahvováno přesně 767 sedmiček.

Vše pouze pro LDBB & jejich sesterský podnik Marie B, jinde si ani jedno z nich nedáte. Už se nemůžu dočkat, co tamní somm tým s touhle dvojkou vymyslí a jak se budou vína v jejich sklepě vyvíjet.

Shopping cart

Nákupní košík

Dokončit objednávku